[ UCZNIOWIE ]

logo LOVII

[ UCZNIOWIE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

W dniach 3 - 11.09.2017 odbył się wyjazd projektowy do Anglii. Wyjazdy te wpisały się już trwale w kalendarz szkolny i cieszą się ogromną popularnością wśród młodzieży.

W wycieczce wzięło udział 33 uczniów z klas drugich i trzecich oraz troje nauczycieli: Pani Profesor Agnieszka Domaradzka, Pani Profesor Marta Drewniowska oraz Pan Profesor Paweł Pawlicki.

W tym roku celem naszej podróży była południowo- zachodnia część Anglii: hrabstwo Devon oraz Kornwalia. Mieszkaliśmy w Parku Narodowym Dartmoor wśród zielonych pól, na których pasły się stada owiec. Zwiedziliśmy kamienny krąg Stonehenge, portowe miasto Plymouth, skąd purytanie wypłynęli do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia. Zatrzymaliśmy się w Torquay, będącym kurortem angielskiej Riwiery, gdzie palmy i kolorowe kwiaty sprawiały, że czuliśmy się jak w słonecznej Italii. Odwiedziliśmy Eden Project, który jest ogromnym ogrodem botanicznym pod ogromnymi kopułami prezentującym ekosystem lasu tropikalnego i strefę roślinności śródziemnomorskiej. Największe wrażenie zrobił na nas Tintagel. Są to ruiny zamku legendarnego króla Artura znajdujące się na klifie u którego stóp rozbijają się fale Oceanu Atlantyckiego. Skały, jaskinie i małe kamienne domki oraz widoki rozciągające się z klifu oczarowały nas wszystkich.

Dopełnieniem wrażeń była wizyta w szkole angielskiej, w której zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci. Nie tylko mieliśmy okazję poćwiczyć umiejętności komunikacyjne w języku angielskim, ale również Anglicy byli ciekawi naszego języka i przygotowali zabawy polegające na wzajemnym uczeniu się zwrotów i wymowy w obu językach: polskim i angielskim. Przedstawiliśmy krótką prezentację o naszej szkole i o Wrocławiu.

W drodze powrotnej do Polski spędziliśmy cały dzień w Londynie odwiedzając najważniejsze zabytki w centrum miasta.

Jeżeli chcielibyście wziąć udział w wyjeździe projektowym do Wielkiej Brytanii w przyszłym roku szkolnym, zgłoście się do Pani Profesor Agnieszki Domaradzkiej, która organizuje te wycieczki.

A oto relacje uczestniczek wyjazdu:

04-11.09.2017r. uczniowie naszego liceum wraz z nauczycielami uczestniczyli w projekcie KORNWALIA-DEVON-LONDYN, organizowanym przez Europejskie Centrum Młodzieży.

Zwiedziliśmy wiele Angielskich miast hrabstwa Devon, w których zapewnione były wspaniałe atrakcje. Pierwszego dnia mieliśmy okazję zobaczyć historyczne Stonehenge, w programie drugiego dnia zwiedziliśmy Plymouth, zrealizowaliśmy projekt National Marine Aquarium oraz zobaczyliśmy zabytkową część miasta. Tego samego dnia udaliśmy się do Torquay - miejscowości, w której żyła Agata Chrisie, słynna angielska pisarka powieści kryminalnych. Trzeciego dnia wzięliśmy udział w grze terenowej Okehampton Murder Mystery oraz odwiedziliśmy szkołę Shebbear Colleage. Kolejny dzień upłynął nam na zgłębianiu tajemnic legendy króla Arthura na ruinach jego zamku w Tintagel’u i zwiedzaniu Eden Project. Przedostatniego dnia trafiliśmy do miasta Exeter, zwiedziliśmy starówkę, Royal Albert Memorial Museum oraz zabytkową katedrę. W niedzielę, ostatniego dnia wcześnie rano wyjechaliśmy do Londynu, gdzie byliśmy świadkami zmiany warty Gwardzistów pod Pałacem Buckingham, mogliśmy przespacerować się reprezentatywną częścią stolicy oraz zwiedzić National Gallery.

Wspaniałych wrażeń, wspomnień i nowo zawartych znajomości nie przyćmiły nawet drobne komplikacje z powrotem do Polski ;). Mam nadzieję, że wszyscy z uśmiechem na twarzy będziemy wspominać ten szkolny wyjazd!

W imieniu uczestników wycieczki, dziękuję naszym opiekunom: prof. A. Domaradzkiej, prof. M. Drewniowskiej i prof. P. Pawlickiemu za troskę, opiekę i wspólnie przeżyte wspaniałe chwile!

W imieniu swoim dziękuję także Wam koledzy i koleżanki za świetne towarzystwo i niezapomniane chwile.

Marysia Putyra z klasy 2I

W dniach 4-11.09.2017 uczniowie klas 2 i 3 naszej szkoły uczestniczyli w projekcie językowym organizowanym przez Europejskie Centrum Młodzieży.
Przepiękne krajobrazy i ponadczasowe zabytki hrabstwa Devon i Kornwalii, takie jaki zamek Tintagel, katedra w Exeter, czy historyczne serce miasta Plymouth sprawiły, że każdy poczuł klimat prawdziwej Anglii. Gustowna elegancja, którą reprezentowali uczniowie Shebbear College, podkreśliła jeszcze bardziej poszanowanie Brytyjczyków dla tradycji. Szykowna powłoka nie przeszkodziła w nawiązaniu luźnych a momentami nawet żartobliwych konwersacji.
No i oczywiście Londyn z pałacem Buckingham i zmianą warty, Big Ben, Downing Street, China Town i National Gallery z legendarnymi wręcz „Słonecznikami” Van Gogha, które oczarowały nas na sam koniec cudownego wyjazdu.
Już odliczamy dni do kolejnego spotkania z Anglią.

Ania Stadnikiewicz z klasy 2H

Do góry