[ UCZNIOWIE ]

[ UCZNIOWIE ]

Nasz wyjazd do Grecji w maju 2015 r. w ramach edukacyjnego programu eTwinning to niezapomniane wrażenia, bogate doświadczenie, spotkania z ludźmi, nowe przyjaźnie.

P4300078

Grecja to  piękny, ciepły, pełen uroku  kraj o bogatej kulturze, w której szumi echo starożytnej potęgi. Wspaniałe plaże, krystaliczne morze, serdeczni ludzie oraz piękne zdarzenia pozostaną na długo w pamięci.

Nasza partnerska szkoła znajduje się w  mieście Volos  położonym nad zatoką  Morza Egejskiego na Półwyspie Pelion- w najpiękniejszym zakątku kontynentalnej Grecji.

Przygodę z Grecją rozpoczęliśmy  w Atenach, wędrując szlakami Sokratesa, Platona, Arystotelesa – najwybitniejszych filozofów wszechczasów.

P4300132

Miasto przywitało nas piękną pogodą, słodkimi truskawkami, zapachem moussasaki, owocami morza.
P4300053Wspinaczka na Akropol oraz  przejście przez monumentalne „Wrota Akropolu” - Propyleje do Ganku Kariatyd i symbolu Aten, jednego z najsłynniejszych zabytków architektury na świecie - Partenonu poświęconego Atenie Dziewicy przeniosła nas w mityczny świat bogów, herosów, centaurów -  ich losów i zmagań.

P4300011

Z kolei spacer po Monastiraki - uroczej, niezwykle ruchliwej części miasta przypominającej jeden wielki bazar pełen restauracji i sklepików pozwolił na chłonięcie atmosfery miasta nieco bardziej współczesnego - jego  tradycji, rozrywek,  codziennego życia.

P5010169
Przejście uroczymi uliczkami Plaki obok Wieży Wiatrów do Łuku Hadriana a następnie  spacer obok ruin Świątyni Zeusa Olimpijskiego do wielkiego marmurowego Stadionu Panatenajskiego, na którym odbyło się otwarcie pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich to kolejna uczta antycznych doznań.P5010182

Przyjazd do Volos i gorące powitanie, jakie zgotowali nam nasi greccy partnerzy, sprawiło nam dużo radości i dostarczył niezapomnianych wzruszeń.

Weekend spędzony z rodzinami greckimi to kolejne bogate doświadczenie.

P5050594

Nasi partnerzy przygotowali dla nas ciekawy program. Pracowaliśmy nad naszym wspólnym projektem „The story of two cities” Zwiedziliśmy wspaniałe muzea, przepiękną wieś Makrinitsa, P5060771
lokalną fabrykę lemoniady. Pozostaną w naszej pamięci malownicze widoki na zatokę Morza Egejskiego, otoczoną zewsząd górami, gaje oliwne, murowane domki w greckim stylu, winnice, kozy, klasztory, zapachy cytrusów.

Grecja jest cudna. Ludzie serdeczni, uczynni, weseli, gościnni. Jedzenie przepyszne.

P5060766

Lokalne małe restauracyjki greckie, często położone pod rozległymi konarami platanu ze stolikami przykrytymi  obrusami w kratkę, wabią turystów zapachem chleba, oliwy, pieczoną jagnięciną, gemistą (nadziewana papryka i pomidory), souvlaków (pita z mięsem i warzywami). No i oczywiście zawsze królujący na greckim stole dip do mięs i warzyw o nazwie tzatziki (jogurt, ogórek, czosnek). Pycha.

P5040490
Spotkania z nauczycielami naszej partnerskiej szkoły w szkole i poza to kolejne wspaniałe chwile. Wymiana doświadczeń, rozmowy o życiu, dzielenie się wiedzą,  stanowiły  niezwykłą  okazję do zgłębienia  kultury, zwyczajów i problemów  umożliwiając  nam lepsze poznanie kraju będącego kolebką narodzin demokracji.

Grecka szkoła partnerska, podobnie jak nasza, jest szkołą średnią przygotowująca uczniów do podjęcia studiów wyższych. Uczniowie są weseli, wyraźnie  lubią swoich nauczycieli.
P5040459

Na nasze powitanie przygotowali ciekawy program artystyczny, w którym  zaprezentowano  tradycyjne tańce i pieśni greckie. Na dowód wszechstronnych zainteresowań młodych Greków grupa tancerzy popisowo wykonała breakdance.

Uczniowie każdego roku przystępują do końcowego egzaminu z każdego przedmiotu. Jego pozytywny wynik jest przepustką do następnej klasy. Jeśli komuś ‘powinie się noga’ ma szanse nadrobić zaległości na wakacjach i powtórnie przystąpić do egzaminu. Uczniowie są bardzo ambitni. Wszyscy biorą dodatkowe lekcje popołudniami, więc czasu wolnego mają niewiele. P5060730

Za to  weekendy to czas zabawy i relaksu. Okoliczne kafejki, bary, dyskoteki pękają w szwach do wczesnych godzin rannych.   Rozmawiałyśmy o stresie szkolnym zarówno z nauczycielami jak i uczniami. Większość z nich nie zna tego problemu. Grecy z natury są „wyluzowani”. Brak pośpiechu to domena tego kraju.

Symbolem Volos jest Argo - €“mityczny  okręt Argonautów. Był pierwszym greckim statkiem żaglowo-wiosłowym (jeden żagiel i 50 wioseł), który zbudował Argos, przy pomocy Ateny dla Jazona, wyruszającego do Kolchidy  po złote runo. Jego załogę stanowili Argonauci. Okręt został poświęcony jako wotum Posejdonowi, a następnie przemieniony w gwiazdozbiór.

P5050638
Miasto leży na terenie ruin starożytnych miast Demetrias, Demestrias i Jolkos. Pozostałe w mieście oraz w jego sąsiedztwie  ruiny sięgają  epoki brązu, w której to narodziła się  na tym obszarze wysoko rozwinięta kultura mykeńska   (2000-1600 p.n.e.)

Volos było niestety nawiedzane przez trzęsienia ziemi.  Najgroźniejsze  miało miejsce w latach 1954-1955 kiedy to większość zabudowań została zniszczona.

P5050587
W mieście znajduje się bardzo ciekawe Muzeum Archeologiczne, w którym można podziwiać osiągnięcia wszystkich cywilizacji kulturowych  rozwijających się na tym terenie.

P5040509

Spacer promenadą prowadzącą wzdłuż nabrzeża to miejsce najbardziej popularne wśród mieszkańców i turystów. Liczne kawiarnie tu położone zapraszają spacerowiczów na chwilę odpoczynku i wspaniałą kawę.

Szkoda było rozstawać się z tym ciepłym, życzliwym zakątkiem Grecji.

P5080901

Żegnaliśmy naszych przyjaciół ze łzami w oczach. Oni też byli wzruszeni. Myślimy, że była to bardzo udana wymiana. Niewykluczone, że się znowu spotkamy.

Więcej zdjęć - tutaj.