[ ABSOLWENCI ]

[ ABSOLWENCI ]

image3image6image8

Marzy nam się rzeźba z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim …

Szanowni Państwo,

drodzy Nauczyciele, Uczniowie, Absolwenci, Rodzice, Przyjaciele i Sympatycy naszej Szkoły!

Liceum Ogólnokształcące nr VII we Wrocławiu będzie świętować w październiku 2017 r. swój 50. Jubileusz. Od 42 lat patronem naszej szkoły jest Krzysztof Kamil Baczyński, poeta – żołnierz, patriota, wzór do naśladowania i inspiracja dla młodych ludzi.

50. Jubileusz to wspaniała okazja do tego, aby w naszej Szkole pojawiła się rzeźba – Ławeczka z siedzącym na niej Krzysztofem Kamilem Baczyńskim. Nie będzie to jednak typowa ławeczka,
na której siedzi sobie poeta, lecz raczej rzeźba – obraz – kompozycja.

Do realizacji dzieła zaprosiliśmy artystę – rzeźbiarza pana Roberta Sobocińskiego, którego wizję pozwolę sobie przytoczyć:

„Obraz Patrona  umieszczony w przestrzeni szkoły może pozostawiać  pozytywny obraz w pamięci uczniów. Warto pomyśleć, by miejsce dla  rzeźby było jednocześnie miejscem lubianym przez młodzież i zaproponować takie rozwiązanie, które będzie prowokować do kontaktu z nią.

Może to być ławeczka lub postać umieszczona naturalnie  w przestrzeni Szkoły.

Myślę, że Baczyński powinien znajdować się w ruchu jako postać pojawiająca się w przestrzeni szkoły pomiędzy uczniami. Może z jakimś atrybutem wyjętym z jego poezji, która stanowiła przecież antidotum dla okrutnego czasu wojny, powstania. Ta rzeźba powinna mówić o tym, że człowiek zawsze może pielęgnować swoją głębię bez względu na uwarunkowania. W tej sytuacji będziemy raczej realizować postać naturalnej wielkości z jakimiś charakterystycznymi przedmiotami umieszczoną w ruchliwym miejscu szkoły lub jej otoczeniu. Mam takie wyobrażenie, że jakby zaczepia przechodzących by dać im swoją poezję, a raczej jej ducha, by nie ulegali trywializacji życia, gdy już opuszczą Szkołę i zderzą się ze Światem.”

Spośród propozycji przedstawionych nam przez pana Roberta Sobocińskiego wybraliśmy rzeźbę, która składa się z dwóch elementów (według wizji pana Roberta Sobocińskiego):

„…druga propozycja przedstawia Baczyńskiego, który na kilka sekund przysiadł na skruszonym fragmencie muru, by zanotować ułamek wiersza. W tle znajdują się ruiny budowli, perspektywa zniszczenia, a obok budynku widnieje supernowa w kosmosie. Do zamknięcia koncepcji potrzebowałem klucza semantycznego, pozwalającego przekazać istotę treści kompozycji. Pomyślałem o słowie „iluminacja”. Starałem się sobie wyobrazić skalę rozdźwięku między brutalną sytuacją, a wrażliwością poetycką młodego przecież artysty.
…Kompozycja fotograficzna to przenikanie zdjęć z Powstania z obrazami powstawania supernowych w kosmosie.
Pokazałem mniej lub bardziej zintegrowane obrazy tych dwóch intensywnych „światów”.
Postać Baczyńskiego zostanie też pokryta kolorem, by stała się częścią kadru.”

Termin realizacji dzieła – koniec września 2017 r.
Koszt realizacji rzeźby – kompozycji wynosi około 35 000 złotych.

Uprzejmie zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie finansowe naszego przedsięwzięcia.

Numer konta Rady Rodziców Liceum Ogólnokształcącego nr VII im. K. K. Baczyńskiego we Wrocławiu:
55 1320 1999 2342 1336 2000 0001, koniecznie z dopiskiem: „Rzeźba Baczyńskiego” (!)

Leszek Duszyński, Dyrektor LO nr VII
Beata Tadla-Matkowska,