logo LOVII
godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

Zlote liceum 2023

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące nr VII im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego we Wrocławiu jest wśród 100 najlepszych liceów ogólnokształcących w Polsce sklasyfikowanych w XXVI Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2024 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2024” 

Ukraina serce

Ukraina

SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Licznik odwiedzin

Odwiedzających w tym miesiącu 384

Wszystkich odwiedzających 1313243

Na stronie jest 33 gości i brak zalogowanych użytkowników online

Pojedyncze artykuły

 

Rok 2023

Rok 2024

 

Inspektorem Ochrony Danych w Liceum Ogólnokształcącym nr VII jest

p. Tomasz Grzybowski.

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

telefon: +48 501 083 482

image3image6image8

 

Marzy nam się rzeźba z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim …

 

Szanowni Państwo,

drodzy Nauczyciele, Uczniowie, Absolwenci, Rodzice, Przyjaciele i Sympatycy naszej Szkoły!

Liceum Ogólnokształcące nr VII we Wrocławiu będzie świętować w październiku 2017 r. swój 50. Jubileusz. Od 42 lat patronem naszej szkoły jest Krzysztof Kamil Baczyński, poeta – żołnierz, patriota, wzór do naśladowania i inspiracja dla młodych ludzi.

50. Jubileusz to wspaniała okazja do tego, aby w naszej Szkole pojawiła się rzeźba – Ławeczka z siedzącym na niej Krzysztofem Kamilem Baczyńskim. Nie będzie to jednak typowa ławeczka,
na której siedzi sobie poeta, lecz raczej rzeźba – obraz – kompozycja.

Do realizacji dzieła zaprosiliśmy artystę – rzeźbiarza pana Roberta Sobocińskiego, którego wizję pozwolę sobie przytoczyć:

„Obraz Patrona  umieszczony w przestrzeni szkoły może pozostawiać  pozytywny obraz w pamięci uczniów. Warto pomyśleć, by miejsce dla  rzeźby było jednocześnie miejscem lubianym przez młodzież i zaproponować takie rozwiązanie, które będzie prowokować do kontaktu z nią.

Może to być ławeczka lub postać umieszczona naturalnie  w przestrzeni Szkoły.

Myślę, że Baczyński powinien znajdować się w ruchu jako postać pojawiająca się w przestrzeni szkoły pomiędzy uczniami. Może z jakimś atrybutem wyjętym z jego poezji, która stanowiła przecież antidotum dla okrutnego czasu wojny, powstania. Ta rzeźba powinna mówić o tym, że człowiek zawsze może pielęgnować swoją głębię bez względu na uwarunkowania. W tej sytuacji będziemy raczej realizować postać naturalnej wielkości z jakimiś charakterystycznymi przedmiotami umieszczoną w ruchliwym miejscu szkoły lub jej otoczeniu. Mam takie wyobrażenie, że jakby zaczepia przechodzących by dać im swoją poezję, a raczej jej ducha, by nie ulegali trywializacji życia, gdy już opuszczą Szkołę i zderzą się ze Światem.”

Spośród propozycji przedstawionych nam przez pana Roberta Sobocińskiego wybraliśmy rzeźbę, która składa się z dwóch elementów (według wizji pana Roberta Sobocińskiego):

„…druga propozycja przedstawia Baczyńskiego, który na kilka sekund przysiadł na skruszonym fragmencie muru, by zanotować ułamek wiersza. W tle znajdują się ruiny budowli, perspektywa zniszczenia, a obok budynku widnieje supernowa w kosmosie. Do zamknięcia koncepcji potrzebowałem klucza semantycznego, pozwalającego przekazać istotę treści kompozycji. Pomyślałem o słowie „iluminacja”. Starałem się sobie wyobrazić skalę rozdźwięku między brutalną sytuacją, a wrażliwością poetycką młodego przecież artysty.
…Kompozycja fotograficzna to przenikanie zdjęć z Powstania z obrazami powstawania supernowych w kosmosie.
Pokazałem mniej lub bardziej zintegrowane obrazy tych dwóch intensywnych „światów”.
Postać Baczyńskiego zostanie też pokryta kolorem, by stała się częścią kadru.”
 
Termin realizacji dzieła – koniec września 2017 r.
Koszt realizacji rzeźby – kompozycji wynosi około 35 000 złotych.
 
Uprzejmie zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie finansowe naszego przedsięwzięcia.
 
Numer konta Rady Rodziców Liceum Ogólnokształcącego nr VII im. K. K. Baczyńskiego we Wrocławiu:
55 1320 1999 2342 1336 2000 0001, koniecznie z dopiskiem: „Rzeźba Baczyńskiego” (!)
 
Leszek Duszyński, Dyrektor LO nr VII
Beata Tadla-Matkowska,
koordynatorka przedsięwzięcia,
nauczycielka LO nr VII

klify
Podróż do Wielkiej Brytanii we wrześniu bieżącego roku z pewnością zostanie na długo w mojej pamięci. Poza przepięknymi zabytkami angielskiej architektury mieliśmy okazję poznać brytyjską mentalność i doświadczyć charakterystycznego londyńskiego klimatu. Dover

 

Największe wrażenie zrobiło na mnie nadmorskie miasteczko Dover, gdzie zdobyliśmy położony w niedostępnym miejscu zamek oraz podziwialiśmy białe, kredowe klify.w Cantenbury

 

Podobało mi się również tętniące życiem i pełne kontrastów centrum Londynu, gdzie mogłam usłyszeć również mój ojczysty język.

Ta wycieczka zachęciła mnie do tego, aby w przyszłości odwiedzić jeszcze raz Wielką Brytanię i odkrywać kolejne tajemnice tego pięknego kraju.

Miriam Lang klasa 2a


grupaTydzień temu odbyła się szkolna wycieczka do Londynu i wschodniej Anglii. Bardzo mile wspominam to wydarzenie. Wycieczka była bardzo dobrze i profesjonalnie  zorganizowana. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc, o których możemy dowiedzieć się z książek, czy z telewizji. Tower Bridge

 

My mieliśmy okazję zobaczyć je na żywo. Zwiedziliśmy nowoczesny Londyn, imponujący Oxford, zabytkowy zamek w Dover i inne klimatyczne miejsca, takie jak miasteczko Canterbury.

 

hotel w Margate
Mieszkaliśmy nad morzem w Margate. Naprawdę niezwykle wspominam to miejsce, gdyż codziennie usypiał i budził nas szum morza i śpiew mew. Mieliśmy nawet okazję pojechać do angielskiej szkoły i zobaczyć, w jaki sposób uczą się nasi rówieśnicy. Mieliśmy szansę z nimi porozmawiać, dzięki czemu teraz mamy nowych znajomych z całego świata. Codziennie wzbogacaliśmy nasze zasoby słownictwa, rozmawiając z ludźmi np. na ulicach Londynu, czy w muzeach, a także galeriach sztuki. Bardzo się wtedy zintegrowaliśmy ze sobą. w Londynie

 

Naprawdę cieszę się, że mogłam wziąć udział w tym projekcie ,ponieważ dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy o znanych  miejscach, czy  zabytkach. Przysłowie - „podróże kształcą” w tym wypadku, to za mało powiedziane. Wszystko było dopracowane na ostatni guzik. Dodatkowo świetna atmosfera i dobry humor dopisywały każdemu. Była to najlepsza wycieczka szkolna, na jakiej byłam. Z czystym sumieniem mogę polecić ją każdemu.

 

Patrycja Tokarz, kl.2J

grupa w OksfordzieW dniach 11.09-18.09 odbyła się wycieczka do Londynu zorganizowana przez Panią Domaradzką. Naszymi opiekunkami była Pani Agnieszka Domaradzka i  Pani Marta  Drewniowska. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc, których sama jadąc do Londynu nie wybrałabym, aby zwiedzić.

jadalnia z Harrego PotteraMieszkaliśmy 100 km od stolicy Wielkiej Brytanii. Widzieliśmy średniowieczne miasto Canterbury jako pierwsze. Ma ono niesamowity, swojski klimat. Najbardziej jednak byliśmy zachwyceni Natural History Museum oraz Science Museum.

Byliśmy również w Oxfordzie, gdzie znajdowała się stołówka, w której był kręcony Harry Potter. Parę osób postanowiło wrócić na studia do jednego z wielu  oxfordzkich uniwersytetów za zachętą naszego przewodnika.

wymiana wrazen
Codziennie dostawaliśmy ćwiczenia na komunikację, dzięki czemu podszkoliliśmy swój język. Wieczorem natomiast mieliśmy czas na integrację. Mogliśmy poznać się lepiej i zyskać nowych kolegów w szkole. Każdy znalazł tu coś dla siebie. Mamy nadzieję powtórzyć ten wyjazd za rok.

Kasia  Franczyk klasa 2d

 

Przetargi organizowane przez Liceum Ogólnokształcące Nr VII

Zajęcia odbywają się w godzinach: 7:30 - 15:50

Sekretariat czynny jest w godzinach: 8:00 - 15:00

Sposób załatwiania spraw:

  • drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • pocztą tradycyjną na adres:
Liceum Ogólnokształcące nr VII
ul. Krucza 49
53-410 Wrocław
  • osobiście codziennie w godzinach 8:00 - 15:00 po uprzednim uzgodnieniu z sekretariatem.

Godziny pracy administracji: 

godziny pracy 2023 2024



 

Lekcje 45-minutowe

Lekcje 30-minutowe

1 7:30 – 8:15 1 7:30 – 8:00
2 8:25 – 9:10 2 8:05 – 8:35
3 9:20 – 10:05 3 8:40 – 9:10
4 10:15 – 11:00 4 9:15 – 9:45
5 11:10 – 11:55 5 9:50 – 10:20
6 12:15 – 13:00 6 10:30 – 11:00
7 13:20 – 14:05 7 11:05 – 11:35
8 14:15 – 15:00 8 11:40 – 12:10
9 15:10 – 15:55 9 12:15 – 12:45
10 16:05 – 16:50 10 12:50 – 13:20

 

 

Witamy na stronie naszej szkoły!

Liceum Ogólnokształcące nr VII znane jest w mieście i regionie przede wszystkim z sukcesów swoich uczniów i absolwentów w naukach przyrodniczych. Nie zaniedbuje edukacji humanistycznej i kulturalnej. Olimpiady, konkursy, różnorodne koła zainteresowań i spektakle teatralne to nasza codzienność, będąca jednocześnie nieustannym świętem nauki i kultury.

Uczniowie naszej szkoły są jej najcenniejszym dobrem, dlatego wszyscy traktowani są podmiotowo, a relacje międzyludzkie oparte są na wzajemnym szacunku.

Wszyscy tworzą przecież naszą „Siódemkę”. A „7” jest liczbą szczęśliwą.

Chcemy więc wspólnie strzec dobrych obyczajów i tradycji idąc w stronę wyzwań, które stawia przed nami współczesny świat.

Liceum Ogólnokształcące nr VII od ponad czterdziestu lat jest ważnym punktem na edukacyjnej mapie Wrocławia. „Siódemka” od kilku już dziesięcioleci cieszy się wielkim zainteresowaniem uczniów, którzy tu właśnie pragną zdobywać edukacyjne szlify umożliwiające im później udany start na wymarzone studia.

O randze Szkoły najlepiej świadczą jej absolwenci. Wielu z nich przynosi zaszczyt naszej „Alma Mater”. Są to wybitni specjaliści z różnych dziedzin nauki i kultury. Obok znanych lekarzy oraz przedstawicieli nauk przyrodniczych i ścisłych, do grona absolwentów należą również znani humaniści i przedstawiciele różnych dziedzin sztuki – reżyserzy, aktorzy, dziennikarze.

„Noblesse oblige” – szlachectwo zobowiązuje, a więc kolejne roczniki uczniów, doceniając wagę swojego wyboru, starają się dorównać znanym i uznanym poprzednikom. Korzystają więc z oferty, jaką mogą wybrać, aby kształcić swój intelekt i dbać o wszechstronny rozwój osobowości.

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące nr VII im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego we Wrocławiu jest wśród 100 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły” od wielu już lat.

Historia szkoły:

VII Liceum Ogólnokształcące utworzono w 1967 roku. Siedzibą szkoły był budynek przy ulicy Pereca 3 (Żelazna 57). Dyrektorem nowo powstałego liceum był mgr Józef Heldman, a jego zastępcą była mgr Janina Erdt. W pierwszym roku działalności "siódemka" liczyła 13 nauczycieli i 67 uczniów podzielonych na dwie klasy. Borykała się ona z wieloma problemami: budynek nie był dostosowany do profilu szkoły, gabinety przedmiotowe były niewystarczająco wyposażone, biblioteka szkolna nie posiadała właściwego księgozbioru, kłopotliwy był również brak nauczycieli. W roku szkolnym 1969 dyrektorem została mgr Janina Erdt. Sytuacja szkoły uległa stabilizacji. Dotyczyło to w szczególności wzrostu liczby nauczycieli zatrudnionych na pełny etat. Poprawiło się w znacznym stopniu wyposażenie szkoły.

Po przejściu mgr Janiny Erdt do pracy w IX LO, w roku szkolnym 1970/71 Wydział Oświaty powołał na stanowisko dyrektora mgr Marię Osuch. Otrzymana od władz oświatowych pomoc umożliwiła przeprowadzenie zmian organizacyjnych. Poprawiło się wyposażenie gabinetów, biblioteka szkolna została uporządkowana. Powiększyła się liczba kół zainteresowań. Był to również rok, w którym czwartoklasiści przygotowywali się do pierwszej w historii szkoły matury. Pierwsza studniówka odbyła się 20 lutego 1971 r. Pierwszy raz również miała miejsce ceremonia pożegnania czwartoklasistów zwana do dziś "ostatnim dzwonkiem".

W tym czasie szkoła wprowadziła swój własny system dydaktyczny oparty na koncepcji profesora Heliodora Muszyńskiego. Zakładał on, że w pracy szkoły należy kierować się dwoma hasłami: "uczymy się samorządności", "wybieramy patrona szkoły". W odpowiedzi na apel samorządu klasowego z września 1973 r., poszczególne zespoły klasowe przedstawiły postacie z życia kulturalnego, literackiego, naukowego, będące ich propozycjami na patrona szkoły. Byli to między innymi: Adam Asnyk, Krzysztof Kamil Baczyński, Pablo Neruda, Cyprian Kamil Norwid, Dionizy Smoleński. W ogólnoszkolnym plebiscycie z 18 i 19 kwietnia 1974 r. na 1950 głosów, najwięcej, bo 634 głosów, uzyskał Krzysztof Kamil Baczyński. Michał Zygmunt, będący wówczas wicekuratorem, w obecności władz oświatowych, administracyjnych i politycznych, 22 stycznia 1975 r. nadał naszemu liceum imię Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z tej okazji Komitet Rodzicielski ufundował sztandar, natomiast Śląski Okręg Wojskowy, patronujący szkole, pamiątkową tablicę.

Decyzją władz oświatowych szkoła miała być przeniesiona do budynku Szkoły Podstawowej nr 33 przy ulicy Kruczej 49. Stało się to w styczniu 1984 r., po uprzednim przygotowaniu gabinetów do potrzeb liceum. "Siódemka" nie była jedynym gospodarzem tego budynku. Zajmowała ona 20 pomieszczeń, pozostałymi dysponowała Szkoła Podstawowa. Nasze liceum znajduje się tam do dziś, zajmując prawie cały stuletni budynek. Został on zaprojektowany przez Richarda Plűdemanna. Ten znany niemiecki architekt jest autorem innych znanych wrocławskich budowli takich jak Hala Targowa oraz neogotycki budynek przy ulicy Szajnochy 9 mieszczący Bibliotekę Uniwersytecką. Na uwagę zasługuje również herb miasta z 1530 roku, znajdujący się na fasadzie naszego liceum.

Od lutego 1999 roku, dzięki staraniom Dyrekcji, nauczycieli i rodziców, młodzież naszej szkoły może ćwiczyć w nowej hali sportowej oraz siłowni. Nowy obiekt z pełnym zapleczem sanitarnym przystosowany jest do gry w koszykówkę, halową piłkę nożną, oraz do gry w piłkę siatkową.

28 września 2003 r. dotychczasowa dyrektor mgr Teresa Kaleta, sprawująca swą funkcję od roku 1991, objęła stanowisko Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Od tego czasu do końca roku szkolnego 2012/2013 obowiązki dyrektora pełniła mgr Krystyna Krzyżanowska. Od 1 września 2013 r obowiązki dyrektora pełni mgr Leszek Duszyński.

Jesienią 2013 r. zakończył się remont elewacji budynku szkoły. Odzyskał on dzięki temu swój piękny, neogotycki charakter.

Od początku r. szk. 2019/2020 LO nr VII przejęło sąsiedni budynek po wygaszonym, w wyniku reformy systemu edukacji, Gimnazjum nr 16.

Obecnie w dwóch budynkach uczy się niemal 1300 młodych ludzi w 40 oddziałach klasowych. Szkoła zatrudnia ponad 100 nauczycieli.

 

Do góry