W dniach 01-03 X 2015 klasa IIIE humanistyczna udała się na Zieloną Szkołę pod opieką pań Renaty Myśków i Katarzyny Moskwy do Morawy koło Strzegomia.

U celu naszej podróży znajdował się zabytkowy dziewiętnastowieczny pałacyk. Przed laty był on własnością rodziny Sallai, obecnie jest on siedzibą fundacji św. Jadwigi. W tych malowniczych murach także obecnie mieszka przedstawicielka starego rodu, pani Melitta Sallai, która podczas naszej wizyty świętowała swoje 97 urodziny.

Już pierwszego dnia wyjazdu nie próżnowaliśmy. W pięknym otoczeniu zabytkowych pokojów pałacowych zasiedliśmy do nauki historii oraz języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie. Chwilę wytchnienia od wielogodzinnej nauki stanowiły smaczne, domowe posiłki oraz podwieczorki, urozmaicane opowieściami z życia hrabiny, pani Melitty. Mimo sędziwego wieku i kłopotów językowych, związanych z tym, że hrabina jest Niemką, mieszkanka pałacu chętnie opowiadała uczniom o epizodach ze swojego barwnego życia. Niebagatelną rolę odgrywał pałacowy park, na którego terenie znajduje się również staw. Krótkie spacery na łonie natury pomagały nam odzyskać koncentrację i wypocząć przed następnymi wyczerpującymi zajęciami. Niewątpliwie niezapomnianym przeżyciem będzie dla nas wspomnienie ogniska, które zorganizowaliśmy przy wsparciu miejscowych pań kucharek.

Mimo wyjątkowo ciężkiej pracy, czas spędzony w Morawie upływał nam w mgnieniu oka dzięki miłej i luźnej atmosferze, bardzo odmiennej od szkolnych rygorów. Dzięki temu nauka stała się przyjemniejsza i łatwiej było przyswoić obszerny materiał.

Zuzanna Bąk