W piątek 4 września 2015 r. w szkolnej auli odbył się wykład w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.

W tym roku projekt obejmuje powieść Bolesława Prusa pt."Lalka", której wyjątkową treść przybliżył uczniom dyrektor szkoły pan Leszek Duszyński. Pani Jolanta Burliga w stroju z epoki pozytywizmu wprowadziła wszystkich w świat książek, poprzedzając wypowiedź pana dyrektora słowami byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, zachęcając jednocześnie do lektury i uświadamiając uczniów o wartości czytania.

Pan Leszek Duszyński z ogromnym zapałem podzielił się z zebranymi swoją opinią na temat książki, nazywając ją najwybitniejszą powieścią polskiej literatury oraz, poprzez czytanie wybranych przez siebie fragmentów, przybliżył słuchaczom treść dzieła Prusa. Jak powiedział, "Lalka" ma w sobie pewne 'smaczki', które odkrywa za każdym razem, gdy wraca do lektury i które każdorazowo pozwalają dostrzec nowe oblicze książki. Można zauważyć coś, na co wcześniej nie zwróciło się uwagi, a co sprawia, iż powieść staje się jeszcze bardziej intrygująca.

Uczniowie wysłuchując kilku fragmentów, mieli okazję w małej części poznać głównych bohaterów książki oraz zapoznać się z nastrojem "Lalki". Dla tych, którzy jeszcze nie zetknęli się z dziełem Bolesława Prusa, była to na pewno bardzo przyjemna, zachęcająca do lektury lekcja, zaś Ci, którzy znali już treść, mieli sposobność, by spojrzeć na nią z innej perspektywy, a może  nawet dostrzec jej wspaniałość, której wcześniej nie dostrzegli.

Martyna Jankowicz

W sobotę w Ogrodzie Botanicznym Urszula Calów, uczennica klasy II e i Agnieszka Kuśnierz z klasy III e w towarzystwie bibliotekarki Wioletty Maciejewskiej  zachęcały do czytania "Lalki".

Uczennicom serdecznie dziękujemy. Autorką zdjęć jest Agnieszka Kuśnierz.