[ O SZKOLE ]

logo LOVII

[ O SZKOLE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

W dniach 23-27 w naszej szkole odbył się Tydzień Humanistyczny.

Rozpoczęła go wycieczka do Warszawy, w czasie której uczniowie  mieli okazję odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Od wtorku do czwartku trwała seria prelekcji na temat wielokulturowości oraz spotkań z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych. Zapoczątkował ją wykład pani profesor Katarzyny Moskwy pt. „Mury wokół nas” a jego głównym tematem była gettoizacja. Słuchacze mogli dowiedzieć się, że głównym powodem tego powodującego podziały międzyludzkie zjawiska jest przesadne pragnienie ludzi, by upewniać się  swoim poczuciu przynależności do pewnej grupy społecznej, co skutkuje izolowaniem się od innych. Taka separacja dla podtrzymania własnej tożsamości kulturowej sprawia, że ludzie nieświadomie ograniczają własną wolność do obcowania z różnorodnością świata. Na koniec wykładu padły słowa na temat stereotypów, które stały się dobrym wstępem do spotkań z przedstawicielami kolejnych mniejszości: tatarskiej, żydowskiej oraz romskiej – „nietolerancja bierze się z braku wiedzy”.

Jeszcze tego samego dnia nasze liceum odwiedził już pierwszy gość, pan Musa Czachorowski, członek Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, będący także rzecznikiem Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczpospolitej Polskiej. Starał się przełamać stereotyp przedstawiciela mniejszości tatarskiej utrwalony w polskiej mentalności oraz przekonanie, że islam jest w naszym kraju czymś nowym i obcym (podczas gdy występuje on na tych terenach od kilkuset lat). Jego zdaniem przedstawiciele tej mniejszości są w naszym kraju na tyle zasymilowani, że nie zdajemy sobie nawet sprawy z ich odmienności ( według badań statystycznych przeprowadzonych w Turcji  w Polsce powinno znajdować się około 1,8 mln osób tatarskiego pochodzenia). Pan Czachorowski starał się także uświadomić uczniom, jak wiele śladów bytności Tatarów świadczących o ich wpływie na kulturę i historię pewnych obszarów można odnaleźć w Polsce.

Po południu tego samego dnia odbyła się zorganizowana przez panią profesor Agatę Rusnak-Kozłowską wizyta w Synagodze pod Białym Bocianem będąca zapowiedzią i dobrym wstępem do wykładów, które odbyły się kolejnego dnia pod hasłem „spotkania z kulturą żydowską”.

Tego dnia w trakcie lekcji odbyła się także szkolna gra filmowa zorganizowana przez panią profesor Magdalenę Fijarczyk. Szczegóły - tutaj.

25.03. wykłady poprzedził występ artystyczny uczennicy klasy 2 B, Julii Ślęzak, w wykonaniu której mieliśmy okazję wysłuchać ballady w odchodzącym powoli w zapomnienie języku ladino.

Gościem specjalnym tego dnia została pani Magda Dorosz pełniąca funkcję przedstawiciela Wrocławskiej Gminy Żydowskiej. Opowiadała o przybyciu Żydów do Polski oraz o tym, jak ich obecność w polskim społeczeństwie zaznaczyła się w naszej i ich kulturze oraz historii. Przybliżyła nam także życie współczesnych Żydów opowiadając o gminach wyznaniowych i organizacjach zrzeszających członków tej mniejszości. Po latach polityki antysemickiej obecnie dzięki sprzyjającej sytuacji w kraju coraz więcej polskich Żydów starego pokolenia nabiera odwagi, by mówić o swoim pochodzeniu potomkom, a to z kolei skutkuje coraz większym rozwojem  żydowskich organizacji młodzieżowych, w których Polacy, którzy na nowo odkryli swą historię rodzinną, mogą dowiedzieć się więcej o tradycji, i  wywodzących się z niej  korzeniach. Dlatego też pani Dorosz zakończyła swój wykład refleksją, że nieznana jest dokładna liczba Żydów polskich, lecz z pewnością z dnia na dzień przybywa i przybywać nadal będzie osób, które są świadome swojej przynależności do tej wspólnoty.

Następnie głos zabrała pani profesor Agata Rusnak-Kozłowska, mówiąc na temat poetyki Sztetla w dziełach Marca Chagalla. Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się wiele o wpływie wydarzeń historycznych splecionych z biografią tego wybitnego żydowskiego artysty na jego twórczość malarską.

Ostatnim z serii wykładów tego dnia był występ pana dyrektora Leszka Duszyńskiego pod hasłem „Współczesny Izrael”. Prezentację ze zdjęciami przedstawiającymi widoki jak z pocztówek pan dyrektor przeplatał z lekkimi anegdotami z podróży oraz poważniejszymi refleksjami, którym towarzyszyły czytane przez pana Duszyńskiego fragmenty Starego Testamentu.

26. 03. naszą szkołę odwiedziła o wiele liczniejsza grupa gości niż w dniach poprzednich. Z okazji dnia „Spotkania z kulturą romską” odbyła się wizyta pani Marii Łoj wraz z zespołem dzieci romskich Terni Romani Bracht. Rozpoczęto od wyświetlenia dokumentu na temat historii Romów, ich obecnej sytuacji w Europie oraz formach integracji i zabiegach, by kultura romska przetrwała w czasach współczesnych. W tym celu członkowie tej mniejszości organizują się, by spisać i usystematyzować wiedzę na temat ich tradycji, przez lata przekazywaną jedynie drogą ustną. Po części teoretycznej naszego „spotkania z kulturą romską” nastąpiła część artystyczna - występ grupy Terni Romani Bracht, na który złożyło się pięć pokazów tańca, zarówno tradycyjnego jak i  współczesnego. 

Czwartek był już ostatnim dniem, w którym mieliśmy okazję spotkać się z przedstawicielami mniejszości etnicznych. W piątek (27.03.) odbył się zorganizowany przez panią profesor Izabelę Chaszczowską Konkurs Recytatorski i Poezji Śpiewanej, a inspiracją do tego wydarzenia był Międzynarodowy Dzień Poezji. Tego samego dnia, w ramach uroczystego zakończenia Tygodnia Humanistycznego, w Domu Kultury Baraka można było obejrzeć Wernisaż i Koncert w ramach Przeglądu Twórczości Rozmaitej „NA MARGINESIE”, gdzie uczniowie naszej szkoły mieli okazję zaprezentować swoje talenty artystyczne na scenie. Bliższe informacje o Przeglądzie - tutaj.

Przez cały czas trwania Tygodnia Humanistycznego w bibliotece szkolnej do obejrzenia zostały wystawione książki poruszające tematy wielokulturowości, zaś w czytelni wywieszone były plakaty dotyczące mniejszości etnicznych i narodowych w Polsce oraz zdjęcia, obrazy i rysunki uczniów naszej szkoły w ramach wspomnianego już Przeglądu Twórczości Rozmaitej.

                                                                                       Katarzyna Klauza

Do góry