[ O SZKOLE ]

logo LOVII

[ O SZKOLE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

 W piątek 13. marca 2015 odbyła się XV Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę.

Wzięli w niej udział także uczniowie i nauczyciele naszego Liceum. Do Częstochowy wyjechaliśmy około godziny 8.30. Pomimo pewnego opóźnienia, z jakim przybyliśmy do celu, wzięliśmy udział w otwierającej wydarzenie konferencji oraz adoracji w Bazylice. Po przerwie na nabranie sił i posiłek w Kaplicy Matki Bożej odbyła się część bardzo ważna dla zdecydowanej większości uczniów, czyli zawierzenie matur. Następnie po powrocie do Bazyliki i odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, którą celebrował w asyście duchownych z różnych parafii Dolnego Śląska ks. biskup Andrzej Siemieniewski. On też wygłosił kazanie skierowane do maturzystów, w czasie którego mówił m.in. o bezinteresowności Bożej Łaski. Ksiądz biskup podpisał również Akt Zawierzenia przywieziony przez maturzystów „siódemki”. Warto podkreślić, że uczniowie naszego Liceum (wśród nich były również uczennice klas niższych) Adorację Najświętszego Sakramentu uświetnili oprawą muzyczną, którą sami przygotowywali przez wiele tygodni poprzedzających Pielgrzymkę. Maturzyści naszej Szkoły (jako jedyni spośród obecnych na Jasnej Górze maturzystów) wystawili Sztandar Szkoły, a poczet sztandarowy asystował przy ołtarzu podczas całej Mszy Św. Po zakończeniu Mszy nie pozostało nic innego, jak tylko wsiąść do autobusów i wyruszyć do Wrocławia, gdzie dotarliśmy nieco po 20.00.

Pogoda, przez cały czas trwania wyjazdu przywodząca na myśl deszczem i chłodem raczej listopad niż połowę marca, nie pomagała nam uwierzyć, że już za kilka tygodni nadejdzie maj i nasze egzaminy, jednak odbyta pielgrzymka na pewno dodała wielu uczniom duchowych sił, by zmierzyć się z tym najpoważniejszym dotychczas sprawdzianem. Miejmy nadzieję, że wszyscy z nich będą ją wspominać jako ważne wydarzenie poprzedzające najważniejszy egzamin u progu dorosłego życia.

Agata Hryceniak

Serdecznie dziękuję Katechetom – pani Monice Altman, pani Iwonie Foczpaniak oraz ojcu Andrzejowi Kulczyckiemu za zorganizowanie  Pielgrzymki Maturzystów na Jasną Górę, duchowe przygotowanie i opiekę nad młodzieżą pielgrzymującą do Cudownego Obrazu Matki Bożej. Dziękuję także  Wychowawczyniom, które współuczestniczyły wraz  z  Uczniami w tym wydarzeniu – pani  Jolancie Różanowskiej – IIIA,  pani Annie Pięcie – III B oraz pani Jolancie Tarnowskiej – III D. Młodzieży towarzyszyli również Nauczyciele – pan Wiesław Adamczewski oraz pan Jacek Szczepanik.

Dziękuję wszystkim uczniom klas trzecich, którzy poświęcili swój czas, aby zawierzyć  Bogu nie tylko czekający ich egzamin maturalny, ale wszelkie życiowe decyzje. Szczególne słowa podziękowania kieruję do zespołu muzycznego – scholi – który po wielotygodniowych próbach uświetnił Adorację w Jasnogórskiej Bazylice śpiewem i grą na chwałę Bogu i ludziom. W gronie uzdolnionych muzycznie trzecioklasistów znalazły się także uczennice: z klasy I J -  Marta Żerek i Aleksandra Juszczak oraz z klasy II G – Adrianna Krawczyszyn.  Wyrazy uznania kieruję przede wszystkim do Oli Dudycz  (III B), która była „duchem sprawczym”  całego muzycznego przedsięwzięcia. Bardzo dziękuję też Uczniom, którzy niestrudzenie, podczas Mszy Świętej, prezentowali Sztandar  naszego Liceum – Jagodzie Dąbrowskiej z kl. III A, Annie Dutkowiak (III G) oraz Teodorowi Malinowskiemu –  również z III G.

Życzę wszystkim, abyście trwali w pielgrzymkowym duchu na co dzień, dając świadectwo niestannego niesienia sztandaru, na którym napisane są wyrazy : „ Dobro, Piękno, Prawda”.

                                                          Leszek Duszyński

 

Do góry