[ O SZKOLE ]

logo LOVII

[ O SZKOLE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

Piątek, 27 lutego, był ważnym dniem w życiu LO nr VII z okazji 40. rocznicy nadania szkole imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Klasa 2c ze swoim wychowawcą - prof. Pawłem Pawlickim zorganizowała spotkanie upamiętniające to wydarzenie, podczas którego wyświetlono prezentację opisującą dzieje naszego liceum oraz wystawiono spektakl pt. "Baczyński". Swoją obecnością zaszczycili nas:

  • Pani Ewa Szczęch - kierownik działu Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu,
  • Pan Sławomir Strzelecki - przedstawiciel Kuratorium Oświaty we Wrocławiu,
  • Pani Maria Osuch - Dyrektor VII LO w latach 1970-1991,
  • Pani Anna Krupowicz - Dyrektor Gimnazjum nr 18 oraz wiceprzewodnicząca Rodziny Szkół Armii Krajowej i Bohaterów AK,
  • Pani Irena Okowiak - długoletnia nauczycielka VII LO, bibliotekarz i kronikarz szkoły,
  • Pani Katarzyna Murawska - mieszkająca w USA - autorka książek o najnowszej historii Polski,
  • Pani Małgorzata Jaszczuk-Surma - przedstawicielka Rady Rodziców,
  • Pan Piotr Micewicz - wiceprzewodniczący Prezydium Rady Rodziców,
  • Pan Stefan Świgoń - wiceprezes Towarzystwa Miłośników Wrocławia i przedstawiciel Rady Osiedla Gajowice.

Obecni byli także kombatanci i przedstawiciele organizacji patriotycznych.

Część multimedialna przygotowana została przez Kacpra Barnowskiego i Karolinę Krauz pod opieką Pani Aleksandry Milewicz – nauczycielki historii w celu zapoznania widzów z historią naszej szkoły oraz zainteresowania ciekawymi faktami z jej historii. Po części multimedialnej przybyli goście zostali zaproszeni do uczestnictwa w poranku poetyckim upamiętniającym twórczość Baczyńskiego. Scenariusz został napisany przez uczennicę – Weronikę Kozłowiecką. Autorska reżyseria i scenografia przygotowana przez uczniów wprowadziła wszystkich w pełen zadumy nastrój. Zapalone świece na stołach stworzyły atmosferę skłaniająca do refleksji. Odczytywaniu wierszy towarzyszyła oprawa muzyczna, stworzyła Karolina Ciach, grająca na pianinie. Ciszę po przeczytaniu ostatnich wersów przerywał głos Pauliny Chowner, która prowadziła tę uroczystość. Opisywane wydarzenia z życia Baczyńskiego były obrazowane krótkimi inscenizacjami. Na scenie pojawiali się ubrani w stroje z epoki aktorzy. Rekwizyty pomagały w jak najwierniejszym oddaniu charakteru czasów, w których żył nasz Patron. Podsumowaniem każdego etapu życia Poety były odpowiednio dobrane piosenki. Wykonywały je: Basia Białkowska, Wiktoria Bentkowska, Patrycja Podsiadło, Weronika Kozłowiecka, Kasia Mikołajczak oraz Karolina Ciach. Cała muzyka wykorzystana w spektaklu prezentowana była na żywo. Kasia Mikołajczak, grająca na skrzypcach, zaśpiewała utwór "Dziewczyna z granatem". Karolina Ciach, która skomponowała go specjalnie na potrzeby spektaklu, zaśpiewała piosenkę "Tchnienie wolności" ze znanego serialu "Czas honoru". Gitarzysta - Jan Temler - wcielił się również w rolę księdza.

Przy doborze utworów pomagali Daniel Gricer i Magda Węgrzyn. Choć na samym spektaklu byli niewidoczni, nie można pominąć ich ciężkiej pracy za kulisami. Organizacja "przejść" pomiędzy scenami była nie lada wyzwaniem. Logistycznie zaprojektowanie sceny i zaplanowanie następujących po sobie części przedstawienia wydawać by się mogło niemożliwe, jednak wspólnymi silami po wielu próbach ustawiania ścian sceny i dopracowywania scenariusza dały spójną całość. Dzięki życzliwości i pomocy Pani Profesor Aleksandry Milewicz spektakl w ujęciu historycznym stał się krótkim życiorysem Baczyńskiego. Nad interpretacja wierszy i ogólnym wrażeniem czuwał Pan Profesor Jerzy Jasiński – nauczyciel języka polskiego. Dzięki wsparciu Rady Rodziców uczniowie mogli pozwolić sobie na urozmaicenie występu ciekawą scenografią zbudowaną na potrzeby spektaklu.

Przedstawienie cieszyło się dużą popularnością, wiele osób pytało o możliwość zobaczenia go, jednakże możliwości techniczne auli nie pozwoliły pomieścić zainteresowanych. Jednak nic straconego! Klasa 2c planuje ponowne wystawienie sztuki w maju zarówno dla Rodziców jak i rówieśników z klas 2 oraz Gości z Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK. Przedstawienie było wielkim sukcesem - ludzie wychodzący z sali mieli łzy wzruszenia w oczach, wielu z nich zostało poruszonych formą i treścią spektaklu. Aranżacja poranka poetyckiego i nietypowa narracja sprawiły, że widzowie czuli się uczestnikami niezwykłego wydarzenia artystycznego.

Organizatorzy uroczystości

 

Serdecznie dziękuję Uczniom klasy 2c, którzy, wraz z Wychowawcą – p. Pawłem Pawlickim oraz Nauczycielami – p. Aleksandrą Milewicz i p. Jerzym Jasińskim przygotowali piękną, niezwykle wzruszającą uroczystość poświęconą Patronowi naszego Liceum – Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu. Młodzież w sposób umiejętny ukazała, poprzez krótkie sceny, życie Poety, a muzyka i piosenki towarzyszące inscenizacji stworzyły atmosferę głębokiej zadumy nad Jego życiem oraz nad losem Ojczyzny, w obronie której oddał swe młode istnienie.

Jako społeczność szkolna winniśmy kultywować te wartości, które były tak ważne dla młodego Poety i jego rówieśników.

Młodzież, zarówno na scenie jak i na widowni, zaświadczyła o tym, że patriotyzm, przyjaźń oraz miłość są dla niej równie istotnymi drogowskazami jak dla ich rówieśników z okresu II wojny światowej.

Dyrektor Szkoły

Leszek Duszyński

Do góry