[ O SZKOLE ]

logo LOVII

[ O SZKOLE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

Jako Rada Samorządu Uczniowskiego wzięliśmy udział w 3 dniowej wycieczce do Warszawy - Warsztaty samorządności

Pierwszym punktem naszej wycieczki była wizyta w Przedstawicielstwie Parlamentu Europejskiego, gdzie po oglądaniu wystawy i zapoznaniu się z działaniem różnych instytucji europejskich, sami mogliśmy wcielić się w posłów do Parlamentu Europejskiego, omawiać, negocjować i głosować nad dyrektywami UE. Po południu zwiedziliśmy urokliwe ulice Krakowskiego Przedmieścia oraz Stare Miasto. Kolejnego dnia czekała nas najbardziej wyczekiwana atrakcja -wizyta w Sejmie i Senacie. Zanim jednak dotarliśmy na miejsce, nieplanowanie spotkaliśmy prezydenta naszego miasta. Po kilku zdjęciach z Jackiem Sutrykiem, udaliśmy się na zwiedzanie gmachu Senatu i Sejmu. Zostaliśmy oprowadzeni przez przewodników po budynkach Sejmu i Senatu.

Na galerię sejmową wprowadził nas wrocławski poseł - Michał Jaros. Z zainteresowaniem przyglądaliśmy się jak przeprowadzany jest demokratyczny proces decyzyjny w praktyce. Czuliśmy się prawie jak uczestnicy najważniejszych obrad w państwie, słuchaliśmy argumentów polityków o różnych poglądach i obserwowaliśmy wyniki głosowań. Niesamowitym doświadczeniem było przebywanie w miejscach, w których podejmowane zostają najważniejsze decyzje dotyczące naszego kraju. Jesteśmy bardzo wdzięczni że mogliśmy spędzić aż tyle czasu oglądając tak ważne wydarzenia

Po wrażeniach ze zwiedzania Sejmu kontynuowaliśmy zwiedzanie Warszawy, tym razem skupiając się na okolicach Powiśla. Ostatniego dnia naszej wizyty w Warszawie udaliśmy się do Akademii Telewizyjnej TVP, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach #stophejt, prowadzonych przez Sławomira Matczaka, Dyrektora Akademii Telewizji Polskiej. Mieliśmy okazję prowadzić własny program telewizyjny jako gospodarze i goście. Po zakończeniu warsztatów wyruszyliśmy w podróż powrotną do Wrocławia. Wycieczka do stolicy, nie tylko poszerzyła naszą wiedzę na temat instytucji publicznych i mediów, ale także była inspirująca i budziła refleksje. Dzięki temu doświadczeniu zdobyliśmy cenne informacje, które z pewnością wpłyną na zrozumienie działania instytucji państwowych i unijnych. Już wiemy, jak ważną rolę odgrywają te organizacje w naszym codziennym życiu oraz jakie wyzwania stoją przed społeczeństwem. Wycieczka ta była dla nas niesamowitym i niezapomnianym wyjazdem, na którym nauczyliśmy się wielu rzeczy, od szacunku dla rówieśników, przez umiejętność pracy w grupie, aż po sposób funkcjonowania parlamentu Unii Europejskiej i RP. Te trzy dni z pewnością zapadną nam na długo w pamięci wpływając na nasze postrzeganie życia publiczno-politycznego i motywując nas do dalszego aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Agata Gielniewska 1 H1, Karolina Dorenda II B2, Dominika Mikołajczyk II B2- członkinie RSU

Do góry