[ O SZKOLE ]

logo LOVII

[ O SZKOLE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

4.04.2023 na zaproszenie w naszej szkole gościliśmy pana Wojciecha Ganczarka, który podczas spotkania z klasami 1F, 2B2, 2B3, 3F opowiedział o swojej 10 letniej rowerowej podróży.

Jego podróż rowerowa przez Amerykę Łacińską zmieniła się w 10-letnią wędrówką po krajach, regionach i problemach społecznych kontynentu. Klucząc z Meksyku na południe — czasem na wschód, na zachód lub z powrotem na północ — stary rower o stalowej ramie przebył 50.000 kilometrów. Podczas spotkania uczniowie poznali problemy związane z przynależnością do danego miejsca, kultury, przynależnością do ziemi, z której ludność Ameryki Południowej jest okradana na rzecz międzynarodowych korporacji. W ciągu 2 godzinnego spotkania młodzież odbyła wędrówkę po kontynencie kontrastów, poznała wyprawę, która rozpoczęła się turystycznie, a zakończyła (lub może i nie, bo wciąż trwa) problemami ekonomicznymi i społecznymi. Bardzo dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia. 

 O prowadzącym spotkanie: 

Wojciech Ganczarek, urodzony w 1988, absolwent matematyki stosowanej i fizyki teoretycznej, skąd wziął swoją nazwę wiekowy już blog "Fizyk w podróży"; w latach 2013-2023 w niekończącej się trasie rowerowej po Ameryce Łacińskiej. Autor książek "Upały, mango i ropa naftowa" (2017), "Zabrali mi kraj. Rozmowy z Wenezuelczykami na emigracji" (2020) i "Sprzedani. Reportaże z peryferii" (Nagroda Magellana dla najlepszej książki reportażowej 2022). Twórca dokumentalnego filmu pełnometrażowego "Soy paraguayo" (2019, pokazany m.in. na SUNCINE w Guanajuato) i kilku krótszych form dokumentalnych z Ameryki Południowej (np. Rio Bote), obecnie w trakcie postprodukcji cyklu "Synowie tej ziemi. Rozmowy z ludnością rdzenną Argentyny". 

Katarzyna Milewska

Do góry