W dniach 18. – 19.11.2021 klasa III Ep pod opieką wychowawczyni i nauczycielki języka polskiego Izabeli Chaszczowskiej oraz nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie Piotra Szukiela

zrealizowała projekt „Śladami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego po Warszawie” w formie dwudniowej wycieczki do stolicy. Ideą projektu było poszerzenie wiedzy o życiu Patrona poprzez osobistą obecność w miejscach upamiętnień.

Pierwszym punktem na trasie były Powązki Wojskowe – groby żołnierzy Szarych Szeregów, uczestników powstania oraz grób K.K. Baczyńskiego, następnie uczestnicy projektu udali się na ulicę Bagatela, pod dom, w którym urodził się Krzysztof Kamil Baczyński, stamtąd przez plac Saski i Grób Nieznanego Żołnierza przeszli pod Pałac Blanka - którego nasz Patron bronił, walcząc w Powstaniu Warszawskim i gdzie zginął w pierwszych dniach Powstania, trafiony strzałem oddanym z okien północnej pierzei Teatru Wielkiego.

Spod pałacu uczniowie przeszli na nieodległe podwórko, pierwsze miejsce powstańczego pochówku Krzysztofa Kamila (dziś nienoszące żadnych śladów wojennych wydarzeń, nowocześnie zabudowane).

Kulminacją projektu była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego i poszukiwanie w nim śladów Poety – jest ich tam kilka – Jego biogram ze zdjęciem, zdjęcie Baczyńskiego wśród innych poetów – walczących z bronią w ręku w Powstaniu, dwa spośród dzieł plastycznych Patrona (jelonek i martwa natura z kwiatami) – Krzysztof Kamil był wybitnie utalentowany nie tylko literacko, także plastycznie.

Żywa lekcja historii z pewnością zapadła w pamięci uczestnikom projektu.