Każdy wrzesień to nie tylko powrót z wakacji do szkoły, to też bolesne wspomnienie tamtego Września – 1939 roku.

I pierwszy, i siedemnasty dzień tego miesiąca, i wszystkie inne dni tamtej jesieni i tamtych lat budzą smutek i trwogę, bo „ludzie ludziom zgotowali ten los”. „ Nas nauczono nie ma litości” ani miłości, ani sumienia. „ I tak staniemy na wozach, czołgach, na samolotach, na rumowisku” - pisał Krzysztof Kamil Baczyński – nasz Przewodnik i Patron. Mimo milionów niewinnych ofiar, mimo śmierci, nędzy i cierpień naszych nieodległych przecież przodków zwyciężyła nadzieja, zwyciężyła miłość! I nasze istnienie jest tego dowodem. Żyjmy więc z otwartym na ludzi sercem, aby już nigdy zło nie triumfowało, aby Dobro konstytuowało każdy nasz dzień. Tak przecież pisał nasz poetycki Mistrz: „ trzeba umieć ludzi pokochać”! Krzysztofie Kamilu! Chcemy być godni Twego przesłania, bo wiemy, że Twa ofiara nie była daremna!

Baczynski wiersz