W piątek 20 września klasa 2H pod opieką pani Marty Drewniowskiej uczestniczyła w wykładach i pokazach w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Michał Kowalczykiewicz - Programowanie... inaczej

Programy komputerowe w takich językach jak C, C++ czy Java zawierają listy kolejnych poleceń, które komputer powinien wykonać. Celem tego wykładu było pokazanie, że nie jest to jedyna możliwość. Na wykładzie zostały omówione  inne metody programowania: programowanie funkcyjne, logiczne i… sieci neuronowe

Tomasz Drab - Rachunek λ - język programowania w godzinę

Nauka niektórych języków programowania może zająć wiele lat. Podczas pierwszej godziny zajęć uczniowie nauczyli się całego języka programowania — rachunku λ. W czasie drugiej przekonali się, że faktycznie jest to język wystarczający do programowania.

Po małym poczęstunku uczniowie uczestniczyli w warsztatach, które poprowadzili - Jan Chorowski i Paweł Rychlikowski - Autonomiczne autka

Obecnie trwają intensywne prace nad zbudowaniem samochodów, które – na podstawie obrazu z kamer i czujników – potrafią jeździć bez kierowcy. Podczas warsztatów uczniowie zobaczyli jak przy pomocy sztucznej inteligencji zaprogramować modele takich samochodów. Modele te mają na pokładzie kamerę, czujnik odległości oraz Raspberry Pi. Głębokie sieci neuronowe, które zostały wykorzystane w modelach, to uproszczone wersje tych stosowanych w prawdziwych samojezdnych autach! Uczniowie poznali metodologię pracy i podstawy uczenia maszynowego i widzenia maszynowego.

Wiedza zdobyta na wykładach z pewnością przyda się na lekcjach informatyki!