23 maja 2018 r. miało miejsce w naszej Szkole spotkanie uczniów klasy 1B1 z panią Moniką Taubitz - poetką i pisarką niemiecką urodzoną w Breslau w 1937 r.

Monika Taubitz pisze lirykę i prozę, jest autorką powieści, opowiadań, esejów i słuchowisk.

Wydarzenie to zainicjował prof. Edward Białek z Instytutu Filologii Germańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.

Na powitanie Gościa uczniowie przygotowali krótki program artystyczny. Najpierw wystąpiła uczennica klasy 1A – Barbara Wolska, która zagrała na waltorni piękną sonatę. Następnie pani Beata Tadla – Matkowska, nauczycielka języka niemieckiego oraz uczennica kl. 1B1 Natalia Zamorska przywitały w języku niemieckim zaproszonych gości, a więc panie: Monikę Taubitz, Anne Wachter, Justynę Białek oraz pana Dyrektora Leszka Duszyńskiego. Uczniowie klasy 1B1 –  Aarushi Chourasia oraz Kacper Rutka zaprezentowali wiersz Moniki Taubitz „Der Stadtgraben” w języku niemieckim oraz w języku polskim.

W trakcie spotkania Monika Taubitz czytała uczniom swoje wiersze i opowiadała o nich.

Uczniowie słuchali z uwagą, a w ramach podziękowania za bardzo ciekawe spotkanie wręczyli poetce bukiet wiosennych kwiatów. To była piękna lekcja języka niemieckiego, która uczniom na pewno na długo zostanie w pamięci.

Jeszcze kilka informacji dotyczących życia i twórczości poetki:

Monika Taubitz pracowała po studiach jako nauczycielka. Od 1965 r. mieszka w Meersburgu nad Jeziorem Bodeńskim. Należy do wielu stowarzyszeń artystycznych, w latach 1996–2011 pełniła funkcję przewodniczącej ugrupowania pisarzy i artystów Wangener Kreis – „Gesellschaft für Literatur und Kunst des Ostens e.V.” (Krąg Wangen(niem.) – „Stowarzyszenie Literatury i Sztuki Wschodu”) w Wangen im Allgäu. Obecnie jest jego honorową przewodniczącą.

Monika Taubitz została wyróżniona wieloma nagrodami, w tym m.in. prestiżowymi:

• Nagrodą Literacką im. Eichendorffa (1978)
  • Nagrodą Literacką im. Andreasa Gryphiusa (2012)
  • Nagrodą im. Nikolausa Lenaua (2016)
  • Nagrodą Kulturalną Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii (1980)

i otrzymała następujące wyróżnienia i odznaczenia:

• papieskie odznaczenie Benemerenti (1976)
  • Medal Landu Badenia-Wirtembergia (2013) za działalność zarówno na rzecz jej śląskiej ojczyzny, jak i obecnej, Badenii-Wirtembergii, a także na rzecz porozumienia pomiędzy Niemcami i mieszkańcami Europy Wschodniej
  • Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (2014) za dokonania literackie oraz „budowanie mostów” między Niemcami i Polakami
  • Honorowe Obywatelstwo miasta Meersburga (2018)

(według źródła: Wikipedia)

Spotkanie z niemiecką poetką i pisarką oraz uczniów do spotkania przygotowała pani Beata Tadla – Matkowska, nauczycielka języka niemieckiego i jednocześnie wychowawca klasy 1B1